ORLEN uruchamia wydobycie gazu ziemnego z nowego złoża Grodzewo w Wielkopolsce

Orlen Upstream - wydobycie gazu ziemnegoGrupa ORLEN rozpoczęła eksploatację nowego złoża gazu ziemnego Grodzewo, zlokalizowanego w gminie Śrem (woj. wielkopolskie). Szacowane zasoby wynoszą blisko 250 mln m³, a wydobycie ma potrwać około 18 lat.

Nowy odwiert o głębokości niemal 3 tys. metrów został zrealizowany w ramach wspólnego projektu ORLEN i ORLEN Upstream Polska. Po uzdatnieniu gaz trafi bezpośrednio do krajowego systemu przesyłowego.

Każde nowe złoże to krok w kierunku zwiększenia krajowego wydobycia gazu i bezpieczeństwa energetycznego. Dzięki zoptymalizowanemu podejściu do inwestycji w mniejsze złoża, możemy skutecznie rozwijać nasz program poszukiwawczo-wydobywczy.

– podkreśla Wiesław Prugar, Członek Zarządu ORLEN ds. Upstream i Prezes ORLEN Upstream Polska.

Wielkopolska – gazowy lider Polski

Województwo wielkopolskie jest kluczowym regionem dla wydobycia gazu w Polsce. ORLEN eksploatuje tu 37 złóż za pomocą 144 otworów, a w 2024 roku produkcja w regionie osiągnęła 1,64 mld m³ – niemal 50% krajowego wydobycia Grupy ORLEN (3,3 mld m³).

W lutym 2025 r. odkryto również kolejne złoże – Siedlemin koło Jarocina – o zasobach szacowanych na ponad 235 mln m³.

Strategiczny cel: 12 mld m³ gazu rocznie do 2030

Zgodnie ze strategią Grupy ORLEN 2035, celem jest osiągnięcie łącznego wydobycia gazu ziemnego na poziomie 12 mld m³ rocznie do 2030 roku, w tym 4 mld m³ z polskich złóż. Temu służy integracja aktywów krajowych w ramach ORLEN Upstream Polska, co umożliwia lepsze zarządzanie zasobami i zwiększenie efektywności inwestycji.

Obecnie Grupa ORLEN dysponuje w Polsce 223 koncesjami związanymi z poszukiwaniem i wydobyciem węglowodorów.

Korzyści lokalne: opłaty eksploatacyjne dla samorządów

Eksploatacja złóż gazu to również wymierne wsparcie dla lokalnych budżetów – w formie opłaty eksploatacyjnej, uzależnionej od poziomu wydobycia.

  • 60% trafia do gmin,
  • 15% do powiatów,
  • 15% do województw,
  • 10% do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

To źródło środków, które pozwala realizować projekty infrastrukturalne, edukacyjne i społeczne – z korzyścią dla mieszkańców regionów, gdzie prowadzone jest wydobycie.

ORLEN

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny w treści komentarza.
Wszystkie pola oznaczone * są wymagane.